W kameralnym gronie miałyśmy okazję obejrzeć wystawę „Wieś i fotografia” w Gabinecie Fotografii Muzeum Narodowego w Warszawie. Już gabinet sam w sobie jest interesujący, przemyślany w każdym calu, aby jak najlepiej służyć eksponowaniu zdjęć, ale też chronieniu kruchych i czułych na światło i wilgoć fotografii.
A sama wystawa? Bardzo ciekawy wybór XIX-wiecznych fotografii przedstawiających ówczesną wieś i jej mieszkańców, życie na wsi, różne typy ludzkie, stroje i krajobrazy. Wyboru dokonała kuratorka wystawy pani Katarzyna Mączewska, a my dzięki jej pełnym pasji opowieściom poznałyśmy nie tylko kontekst samych fotografii, ale także historię ich powstania, historię ich autorów i nierzadko bohaterów.
Autor: Magdalena Dąbrowiecka

