28 marca grupa Słuchaczek i Słuchaczy naszego Uniwersytetu odwiedziła Muzeum Sztuki Nowoczesnej i miała okazję obejrzeć wystawę czasową pt. „4 x KOLEKCJA”. Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się w bardzo nowoczesnym gmachu przy ul. Marszałkowskiej 103. Duże wrażenie zrobiła na nas klatka schodowa: jasna, przestrzenna, znajduje się w centralnej części gmachu i prowadzi przez wszystkie kondygnacje. Na ekspozycję, którą mieliśmy okazję zobaczyć, składa się 150 obiektów: obrazów, rzeźb, instalacji, tkanin. Są one pogrupowane w 4 rozdziałach wystawy: „Sztandar. Zaangażowanie, realizm i sztuka polityczna”, „Tworzywa sztuczne: ciała, towary, fetysze od zimnej wojny po współczesność”, „Realne abstrakcje. Autonomia sztuki wobec katastrof nowoczesności”, „Przenicowany świat. Sztuka, duchowość i przyszłe współistnienie”.
Wśród twórców wystawionych prac znajdują się m.in. Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow, Mirosław Bałka, Sylvie Fleury, Małgorzata Mirga-Tas i innych rodzimych i zagranicznych artystów.
Sztuka nowoczesna nie jest sztuką dekoracyjną. Wiele obiektów wystawy zawiera treści kontrowersyjne, wrażliwe, dla wielu szokujące. Każdy z odbiorców ma inną wrażliwość, inną estetykę, różnie odbiera artystyczne treści. My dziś też wymienialiśmy się wrażeniami, dużo było skrajnych opinii. Ale chyba nikt nie pozostał obojętny na to, co zobaczył. Warto było do Muzeum przyjść.
Autor: Maryla Puternicka
Foto: Barbara Kołaczewska

