Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2025/2026

Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2025/2026 w Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc w Warszawie było świetną okazją do podsumowań, podziękowań i wspólnego świętowania kolejnego aktywnego roku naszej społeczności.

Uczestników wydarzenia powitała nowo wybrana Prezes UTW Alicja Jasińska, która mówiła o tym, jak ważna jest wspólnota, wzajemne wsparcie i dalszy rozwój Uniwersytetu. W uroczystości udział wzięli także zaproszeni goście: Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy – Grzegorz Pietruczuk, Zastępca Burmistrza – Włodzimierz Piątkowski, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Rektor CMKP prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, Pełnomocnik CMKP ds. UTW – prof. dr hab. n.med.Wojciech Bik, Poseł do Parlamentu Europejskiego – Michał Szczerba oraz członek Rady Programowej UTW i nasz wykładowca – prof. dr hab. Arkadiusz Stempin.

W swoich wystąpieniach goście podkreślali, jak dużą rolę Uniwersytet Trzeciego Wieku odgrywa w aktywizacji seniorów, budowaniu relacji i tworzeniu przestrzeni do rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego. Nie zabrakło też słów uznania dla działalności UTW im. Haliny Szwarc i wieloletniej współpracy z naszą społecznością.

Prezes kończącej się kadencji, Ewa Mańkowska, podsumowała rok akademicki 2025/2026, przypominając najważniejsze wydarzenia, sukcesy i inicjatywy minionych miesięcy. Był to również moment serdecznych podziękowań za jej wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz Uniwersytetu. W dowód wdzięczności wręczono Pani Prezes bukiet kwiatów oraz pamiątkowy rysunek – zabawny i wzruszający portret w otoczeniu najbliższych współpracowniczek.

Nowa Prezeska UTW Alicja Jasińska opowiedziała także o planach na kolejny rok akademicki. Podkreśliła, że Uniwersytet nie potrzebuje wielkich zmian, bo obecna oferta cieszy się bardzo dobrym odbiorem słuchaczy. Zapowiedziała jednak kilka nowych pomysłów, m.in. bliższą współpracę z innymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz dalsze działania integrujące naszą społeczność.

Podczas uroczystości wręczono również pamiątkowy dyplom koleżance Hannie Nurzyńskiej, symbolicznie zapisanej w bieżącej historii naszego UTW jako 400. słuchaczka, podkreślając tym samym przekroczenie progu 400 osób tworzących społeczność Uniwersytetu.

Następnie Magdalena Dąbrowiecka przedstawiła wyniki ankiety dotyczącej oferty Uniwersytetu. Badanie pokazało bardzo wysokie oceny zajęć i pozytywny odbiór działalności UTW. Pojawiło się też wiele ciekawych sugestii i pomysłów na nowe działania w przyszłości.

Nie zabrakło również części artystycznej. Nasz zespół wokalny Bel Canto wykonał kilka znanych i lubianych utworów, a debiutujący publicznie zespół taneczny porwał publiczność, zabierając widzów w podróż przez różne epoki i style taneczne z całego świata.

Zwieńczeniem spotkania był okolicznościowy wykład dr Urszuli Teresy Szmigielskiej pt. „Bez matki nie ma poety ani bohatera”, wpisujący się w atmosferę zbliżającego się Dnia Matki i poświęcony różnym wizerunkom matek w kulturze i historii.

Do zobaczenia w nowym roku akademickim! Życzymy wszystkim słuchaczom pięknych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.