Rozpoczął się rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy CMKP

16 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającego przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Należy do niego już ok. 300 seniorów z Warszawy i okolic.

Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1975 r. z inicjatywy gerontologa prof. Haliny Szwarc, naukowca, pedagoga, krzewicielki idei UTW w Polsce. To najstarsza tego typu placówka w kraju i trzecia w Europie.

Podczas wystąpienia prezes UTW Ewa Mańkowska podkreśliła – W swojej działalności pamiętamy o słowach naszej założycielki prof. Haliny Szwarc: „Życie to nie długie wakacje, lecz ciągła nauka. To kim jesteśmy jest istotniejsze od tego, co robimy i co posiadamy.”- Zakończenie pracy zawodowej i przejście na emeryturę to wielkie przeżycie, ale dla wielu osób też trauma. Jednak można na tę sytuację życiową spojrzeć inaczej, że to wolność! To czas dla nas i to my wybieramy, jak teraz będziemy go spędzali. Najgorszym wyborem jest pilot telewizora – dodała. – Zapraszamy seniorów, by się do nas dołączyli, nadal można się zapisywać.

UTW proponuje seniorom zajęcia z zakresu: sztuki, literatury, historii, psychologii i medycyny. Organizowane są także lektoraty, działalność kulturalna, gimnastyka rehabilitacyjna, zajęcia na basenie i wyjazdy wypoczynkowe oraz  sanatoryjne. Dwa razy w tygodniu w poniedziałki i w piątki o godz. 16:00 odbywają się wykłady prowadzone przez wybitnych ekspertów z wielu dziedzin.
W UTW działa także chór Bel Canto.