Relacja z inauguracji roku akademickiego 2025/2026 Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy CMKP

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się 30 października 2025. Termin był późniejszy niż zwykle, ponieważ zależało nam, aby uczestniczył w niej JM Rektor CMKP, prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, którego obecność nadała wydarzeniu szczególną rangę.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru przy werblach na bębenku, po czym Chór Bel Canto zaśpiewał „Gaudeamus Igitur” oraz hymn UTW.

Prezes UTW, Ewa Mańkowska, powitała słuchaczy oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in.:

  • Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany,
  • Włodzimierz Piątkowski, Wiceburmistrz,
  • JM prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, Rektor CMKP,
  • prof. dr hab. Wojciech Bik, Pełnomocnik Rektora ds. UTW,
  • Zbigniew Piotrowski, Kanclerz – Dyrektor CMKP.

W krótkich wystąpieniach dostojni goście przekazali życzenia owocnego roku, dalszego rozwoju i satysfakcji z uczestnictwa w zajęciach. Poseł Michał Szczerba przesłał swoje pozdrowienia w formie nagrania z Brukseli.

Kolejnym ważnym momentem było ślubowanie nowych słuchaczy, podkreślające ideę aktywności, współpracy i życzliwości w naszej wspólnocie.

Następnie wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego JM prof. Krzysztofa J. Filipiaka pt.

„Prewencja sercowo-naczyniowa – jak żyć dłużej, jak unikać zawału, udaru mózgu i raka”.

Profesor w przystępny i zwięzły sposób przedstawił najważniejsze zasady zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Uroczystość upłynęła w serdecznej atmosferze, a nadchodzący rok zapowiada się bogato w wydarzenia, wiedzę i spotkania.

Życzymy wszystkim słuchaczom pięknego i inspirującego roku akademickiego 2025/2026!