W dniu wczorajszym dwie liczne grupy – każda po ok. 30 osób -słuchacze UTW zwiedziły Pałac Prezydencki , wcześniej zwany Namiestnikowskim./do 1994r./
Pałac został wzniesiony w latach czterdziestych XVII wieku wg. projektu nadwornego architekta króla Władysława IV- Konstantyna Tencalla. Kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Zaledwie kilka lat po wybudowaniu przeszedł na własność Lubomirskich , potem Radziwiłłów . W latach 1768-1778 został adoptowany na teatr , w którym swoją lożę miał król Stanisław August Poniatowski.
W 1818 w pałacu podczas koncertu Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności wystąpił publicznie wówczas ośmioletni Fryderyk Chopin.
W 1852 w wyniku pożaru niemal zupełnie został zniszczony . Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów. W 1989 roku w pałacu toczyły się obrady „Okrągłego Stołu”. To tutaj w 1997r. Prezydent RP podpisał Konstytucje Rzeczpospolitej Polskiej, oraz ratyfikował akt przystąpienia Polskie do NATO/ 1999/ oraz Unii Europejskiej /2003/
Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Pałacu, salę Kolumnową, w której Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wita przywódców innych państw nadaje nominacje generalskie, ministerialne, ambasadorskie.
Myślę, że nie było to jedyne nasze zwiedzanie Pałacu. Nie wszystko mogliśmy obejrzeć ze względu na planowane wczoraj spotkanie Prezydenta z Parlamentarzystami.
Dziękujemy naszym koleżankom Grażynie i Gracjanie za włożony trud i zaangażowanie. Prosimy o jeszcze.








