Muzeum Sportu i Turystyki

Grupa słuchaczy miała okazję odwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki! 🏅

Rozpoczęliśmy zwiedzanie od historii olimpiad, która zaczyna się w 776 r. p.n.e. w Grecji (do 393 r. n.e.) i było poświęcone Zeusowi. Kilka konkurencji z pięciobojem, biegami, rzutami i wyścigami rydwanów. Później zakazane jako pogański kult, odrodziły się w 1896 r. dzięki Pierre’owi de Coubertinowi – jako symbol pokoju i jedności.

Polacy po raz pierwszy wystartowali na Olimpiadzie w Paryżu w 1924 r., gdzie zdobyli 2 medale. W okresie międzywojennym polscy sportowcy zdobywali medale w biegach i rzutach, wyróżniając się nie tylko atletyzmem, ale też patriotyzmem

W muzeum: „ściana chwały” z medalami olimpijskimi i paraolimpijskimi, historyczne stroje, sprzęt sportowy i turystyczny. Ciekawostka: zdjęcia olimpiad z obozów koncentracyjnych! Dziękujemy organizatorce wydarzenia