18 i 19 października br. w Aula Magna Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego uroczyście zainaugurowano obchody Jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc w Warszawie. Jest to pierwsza placówka tego typu w Polsce i trzecia na świecie. Patronat nad obchodami objęli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i prof. CMKP Piotr Kryst, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą prof. Halinie Szwarc. Następnie gości powitała Ewa Mańkowska, prezes UTW i przedstawiła informacje na temat historii UTW działającego przy CMKP.
CMKP reprezentował Zbigniew Piotrowski, zastępca dyrektora CMKP ds. operacyjnych – kanclerz oraz Wojciech Bik – prorektor CMKP. Złotego jubileuszu pogratulował Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany. -Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie na Bielanach 50 lat temu powstał pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Polsce – mówił Grzegorz Pietruczuk. – Bardzo się cieszę, że z roku na rok przybywa słuchaczy. Gratuluję studentkom i studentom ciekawości świata i chęci ciągłego rozwoju.
W uroczystości wziął udział także Michał Szczerba, poseł do Parlamentu Europejskiego, który podkreślił, że w tym roku przypada 50 rocznica ruchów UTW w Europie. Pierwszy UTW powstał 50 lat w Tuluzie, a teraz mamy ponad 700 takich organizacji w Polsce – mówił Michał Szczerba – Z tej okazji w Parlamencie Europejskim będzie wystawa o działalności UTW i jedna z plansz będzie poświęcona działalności właśnie UTW przy CMKP.
Na uroczystości nie zabrakło przedstawiciela Kościoła Kazimierza Kardynała Nycza. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele uczelni, władz samorządowych, m.st. Warszawy, przedstawiciele uniwersytetów trzeciego wieku z Warszawy i z Polski.
Zebrani obejrzeli film – wywiad Zofii Czernickiej z prof. Haliną Szwarc. O teraźniejszości i przyszłości UTW mówiła Krystyna Lewkowicz, prezes Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie UTW.
W drugim dniu obchodów jubileuszu 50-lecia naszego UTW, skupiliśmy się, jak przystało na uniwersytet, na aspektach naukowych i edukacyjnych, koncentrując się na szeroko rozumianym zdrowiu seniorów. Wykład na ten temat wygłosił prof. dr hab. n.med Piotr Jankowski, prorektor ds. naukowych CMKP, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontologiczni Szpitala im. prof. Orłowskiego CMKP w Warszawie i kierownik projektu naukowego „PRO-SENIOR 65+”. Po bardzo inspirującym wykładzie przyszedł czas na panel dyskusyjny, prowadzony przez naszą wiceprezeskę – dr n.med Alicję Jasińską, w którym udział wzięli także:
Krystyna Lewkowicz – Prezeska Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie UTW
prof. dr hab. n.med. Zbigniew Gaciong (WUM)
prof. dr hab. n.med. Wojciech Bik (CMKP)
prof. dr hab. n.med. Piotr Jankowski (CMKP)
Paneliści rozmawiali nt. teraźniejszości i przyszłości opieki zdrowotnej nad osobami starszymi w Polsce i roli UTW w aktywizacji i utrzymywaniu dobrostanu psychofizycznego osób „wcześniej urodzonych”. Wszyscy zgodzili się, że niezwykle ważne są oddolne inicjatywy jak UTW, programy naukowe i zaangażowanie lekarzy i pracowników służby zdrowia w opiekę nad osobami starszymi, ale kluczowe dla osiągnięcia pełnego sukcesu są rozwiązania systemowe, które mogą być zrealizowane wyłącznie przez państwo.
Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomów i odznaczeń dla słuchaczy UTW za ich bezinteresowną pracę na rzecz UTW im. Haliny Szwarc.
Na koniec – gościnnie wystąpił dla nas chór Aprobata, działający na co dzień przy Domu Kultury Stare Babice, pod kierunkiem pani Aleksandry Troczyńskiej-Rucińskiej. Ten piękny występ zakończył nasze dwudniowe obchody jubileuszowe.
Słuchacze UTW biorą udział w seminariach dotyczących tematyki z zakresu malarstwa, literatury, historii. Wykładowcami są m.in. profesorowie CMKP, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Collegium Civitas.
Uniwersytet prowadzi także kursy komputerowe, językowe, usprawniające pamięć, zajęcia z zakresu rekreacji ruchowej. Zespół Turystyczno-Krajoznawczy organizuje wycieczki i wyjazdy – także sanatoryjne. Słuchacze integrują się także w ramach chóru „Belcanto” lub zespole malarsko-rysunkowym.
Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc w Warszawie jest członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Warszawie. W 2021 r. UTW otrzymał z okazji 45-lecia Nagrodę m. st. Warszawy „Syrenkę Warszawską” ,a latach 2017 oraz 2022 przyznano statuetkę „Miejsce Przyjazne Bielańskim Seniorom”
UTW im. prof. Haliny Szwarc od lat konsekwentnie realizuje motto swojej założycielki „…by dodawać życia do lat, a nie tylko lat do życia”.